Monday, November 20, 2017

POST-STRIKE PRESENTATION SCHEDULE - THURSDAY MORNING CLASS, 2017
    Week 7 - November 23 - no student presentations


    Week 8 - November 30
      1.  Simone Heath
      2.  Yi Peng- WORLD TRADITIONAL MUSIC: Polynesian Music
      3.  Kayla Jackson - EUROPEAN MUSICAL NATIONALISM: Ralph Vaughan Williams (England)

    Week 9 - December 7
      1.  Christopher Borges - 
      2. Anastasia Kozachinskaya - EUROPEAN NATIONALISM: Russian and the "Mighty Handful"
      3. Tom Mackintosh - MUSICAL STORYTELLING - Penny Dreadful - Abel Korzeniowski - In Peace
    Week 10 - December 14
      1.  Tiny Zhong
      2. Isabella Fassler - Musical Story-Telling - Astor Piazzola - primavera porteno
      3. Joey Ng
      4.  
    Week 11 - December 21
      1.   Clair Fang
      2.  Megan Ponte
      3. Juliana Freita
    Week 12 - January 4
      1. Mika Tabuchi 
      2. Jennifer Wladczak
      3. Steven Wu - possible essay or presentation
    Week 13 - January 11
      1.  Giovanni Hall
      2. Ayal Jones - MUSICAL STORYTELLING: studio ghibli's Joe Hisashi
      3. Jade Aprile
    Week 14 - January 11 (submitted as essay or presentation)
      1.  Sophie Stabb
      2. Erin Satterley
      3. Kirsten Bakajsza - EUROPEAN NATIONALISM: Edvard Grieg (Norway) 
    Week 14 - January 11(submitted as essay or presentation)
      1. Holly Greenly
      2. Emily Wright
      3. Rebecca Vey
      4. Rim Chanhyeok


    REVISED LECTURE TOPIC SCHEDULE: 

    Nov. 23 - Instruments of the Orchestra
                  - Opera & Music Dram from Ancient Greece to Hollywood (part 1)

    Nov. 30 - Opera & Music Dram from Ancient Greece to Hollywood (part 2)

    Dec. 7 - The Great Cartoon Composers - Carl Stalling & Scott Bradley

    Dec. 14 - Electronic and Computer Instruments (part 1) 

    Dec. 21 - Electronic and Computer Instruments (part 2 )

    January 4 - Jazz and American Popular Music

    January 11 - FINAL EXAM



    POST-STRIKE PRESENTATION SCHEDULE - THURSDAY AFTERNOON CLASS, 2017


    Week 7 - November 23 - No student presentations


    Week 8 - November  30
      1.  Dani Elizondo- MUSICAL STORY-TELLING: Chopin, Etude in E-maj.
      2.  Yiling Chen - WORLD MUSIC: Chinese Ancient Music
      3.  Laura Yuqin Yang - MUSICAL NATIONALISM: R.Vaughan-Williams (England)


    Week 9 - December 7
      1. Emily Sadler - MUSICAL STORY-TELLING: "The Portrait Gallery”  (John Williams)
      2. Monika Krupicka - WORLD MUSIC - Egyptian Arabic music. 
      3. Zhenni Dong- Musical storytelling in games

    Week 10 - December 14
      1. Sam Gore - Origin and Evolution of Punk Rock
      2. Shaela McCracken - Elvis - Background and Influence
      3. Daniel Saulnier - WORLD MUSIC: Maori Haka


    Week 11 - December 21
      1.  Michael Szdlay
      2. Laura Onderwater- MUSICAL STORY TELLING - Angry Birds
      3. Sang Lee - WORLD MUSIC: Japanese Gagaku


    CHRISTMAS BREAK


    Week 12 - January 4
      1.  Songs Lee - Rimsky-Korsakov (Musical Story-Telling or Nationalism tab)
      2. Jaehee Hur - EUROPEAN MUSICAL NATIONALISM: A.Dvorak (Czechoslovakia)
      3. Vince Garasolo


    Week 13 - January 11
      1. Dayeun(Jenny) Kim 
      2. Jade Aprile - MUSICAL NATIONALISM - Borodin (Russia) 
      3. Nicholas Grimshaw - MUSICAL NATIONALISM - Stravinsky (Russia) 

    Week 13 - January 11 (submitted as essay or presentation)
      1. Rena Lirong Xu
      2. Mark Edwards - WORLD TRADITIONAL MUSIC: Bossa Nova
      3. Emma Baldi

    Week 13 - January 11 (submitted as essay or presentation)
      1. Cherry Huang
      2. Rin Marshall
      3. Claudia Zhang
      4. Aldi Abujan - EUROPEAN MUSICAL NATIONALISM: R.Wagner (Germany) 



    REVISED LECTURE TOPIC SCHEDULE: 

    Nov. 23 - Instruments of the Orchestra
                  - Opera & Music Drama from Ancient Greece to Hollywood (part 1)

    Nov. 30 - Opera & Music Drama from Ancient Greece to Hollywood (part 2)

    Dec. 7 - The Great Cartoon Composers - Carl Stalling & Scott Bradley

    Dec. 14 - Electronic and Computer Instruments (part 1) 

    Dec. 21 - Electronic and Computer Instruments (part 2 )

    January 4 - Jazz and American Popular Music

    January 11 - FINAL EXAM










    Friday, September 8, 2017

    PRESENTATION SCHEDULE - THURSDAY AFTERNOON CLASS, 2017

    1. Week 1 - September 7 - Lecture - Introduction & Musical Nationalism
      1. (no student presentations)
    2. Week 2 - Sept. 14 - Lecture  - Musical Storytelling 
      1. Tyer Pacana - EUROPEAN MUSICAL NATIONALISM: Sibelius (Finland)
      2. Aldi Abujan - EUROPEAN MUSICAL NATIONALISM: R.Wagner (Germany) 
      3. Genevieve Pitre- EUROPEAN MUSICAL NATIONALISM: M.Mussorgsky (Russia)
    3. Week 3 - Sept. 21 Lecture - World Traditional Music
      1.  Jessie Xiang - EUROPEAN MUSICAL NATIONALISM: Bedrich Smetana ( Czechoslovakia)
      2.  Emily Xintong Jiang - EUROPEAN MUSICAL NATIONALISM: Claude Debussy (France).
      3.  Kristina Stanarevic - WORLD MUSIC: Chiptune & 8-bit Music
    4. Week 4 - September 28
      1. Zhang Xun - MUSICAL STORY-TELLING - Ride of the Witches
      2. Sharon Gabriella - WORLD TRADITIONAL MUSIC: Music of Java
      3. Andre Budianto - WORLD TRADITIONAL MUSIC: Japanese Noh
    5. Week 5 - October 5
      1. Corinne Roy
      2. Effie Aihuin Wu: EUROPEAN MUSICAL NATIONALISM- Edvard Grieg (Norway)
      3. Yuzhu Lu: WORLD MUSIC: Chinese Traditional Music-BeiJing Opera
    6. Week 6 - October 12
      1. Justin Leal
      2. Richard Ferguson -EUROPEAN MUSICAL NATIONALISM - ENRIQUE GRANADOS (Spain), 
      3. Megan Tost
    7. Week 7 - October 19
      1.  Dani Elizondo- MUSICAL STORY-TELLING: Chopin, Etude in E-maj.
      2.  Yiling Chen - WORLD MUSIC: Chinese Ancient Music
      3.  Laura Yuqin Yang - MUSICAL NATIONALISM: R.Vaughan-Williams (England)

    8. (---- READING WEEK -----)

    9. Week 8 - November 3
      1. Emily Sadler
      2. Monika Krupicka
      3. Zhenni Dong
    10. Week 9 - Nov. 10
      1. Sam Gore
      2. Shall McCracken
      3. Daniel Saulnier - WORLD MUSIC: Maori Haka
    11. Week 10 - Nov. 17
      1.  Michael Szdlay
      2. Laura Onderwater
      3. Sang Lee - WORLD MUSIC: Japanese Gagaku
    12. Week 11 - Nov. 24
      1.  Songi Lee
      2. Jaehee Hur - EUROPEAN MUSICAL NATIONALISM: A.Dvorak (Czechoslovakia)
      3. Vince Garasolo
    13. Week 12 - December 1
      1. Dayeun(Jenny) Kim 
      2. Jade Aprile - MUSICAL NATIONALISM - Borodin (Russia) 
      3. Nicholas Grimshaw - MUSICAL NATIONALISM - Stravinsky (Russia) 
    14. Week 13 - Dec. 8
      1. Rena Lirong Xu
      2. Mark Edwards - WORLD TRADITIONAL MUSIC: Bossa Nova
      3. Emma Baldi
    15. Week 14 - Dec. 15
      1. Cherry Huang
      2. Rin Marshall
      3. Claudia Zhang

    Thursday, September 7, 2017

    STUDENT PRESENTATION SCHEDULE - THURSDAY MORNING 2017

    1. Week 1 - September 7 - Lecture - Introduction & Musical Nationalism
      1. (no student presentations)
    2. Week 2 - Sept. 14 - Lecture  - Musical Storytelling 
      1. Kat Looby - EUROPEAN NATIONALISM: Tchaikovsky (Russia) 
      2. Alexandra (Ali) Carrol - EUROPEAN NATIONALISM : Ole Bull (Norway)
      3.  Doyen (Alisa) Kim- WORLD MUSIC: South Korea
    3. Week 3 - Sept. 21 Lecture - World Traditional Music
      1.  James Franklin: MUSICAL STORY-TELLING: tba
      2.  Jessie Liu - WORLD MUSIC: A Bug's Life 
      3.  Seongkyoung Cho
    4. Week 4 - September 28
      1.  Jennifer Stienstra - EUROPEAN NATIONALISM Verdi - Italy
      2. Shaolin Zhang - WORLD MUSIC: Mongolian Folk Music
      3. Yeqzao Zhang - MUSICAL STORYTELLING:  Morricone  Film Cue
    5. Week 5 - October 5
      1. Chien Ying Yu- WORLD MUSIC: Great Highland Bagpipes
      2. Micky You - WORLD MUSIC:Dong Fang (Girl Band on traditional instruments.)
      3. Ashley Asha Arjune - WORLD MUSIC: Yoko Shimomura
    6. Week 6 - October 12
      1. Neil Smith - WORLD TRADITIONAL MUSIC: France
      2. Demi (Bique Hu) - WORLD MUSIC: Javanese Classical 
      3. Emily Hammersley-Ambroise: EUROPEAN NATIONALISM: Gideon Klein (Czech)
    7. Week 7 - October 19
      1.  Simone Heath
      2.  Yi Peng- WORLD TRADITIONAL MUSIC: Polynesian Music
      3.  Kayla Jackson - EUROPEAN MUSICAL NATIONALISM: Ralph Vaughan Williams (England)
    8. (---- READING WEEK -----)

    9. Week 8 - November 3
      1.  Christopher Borges
      2. Anastasia Kozachinskaya - EUROPEAN NATIONALISM: Mussorgsky's Opera Khovanshina
      3. Tom Mackintosh - MUSICAL STORYTELLING - Penny Dreadful - Abel Korzeniowski - In Peace
    10. Week 9 - Nov. 10
      1.  Tiny Zhong
      2. Isabella Fassler
      3. Joey Ng
      4. Rim Chan - 
    11. Week 10 - Nov. 17
      1.   Clair Fang
      2.  Megan Ponte
      3. Juliana Freita
    12. Week 11 - Nov. 24
      1. Mika Tabuchi 
      2. Jennifer Wladczak
      3. Steven Wu
    13. Week 12 - December 1
      1.  Giovanni Hall
      2. Ayal Jones - MUSICAL STORYTELLING: studio ghibli's Joe Hisashi
      3. Jade Aprile
    14. Week 13 - Dec. 8
      1.  Sophie Stabb
      2. Erin Satterley
      3. Kirsten Bakajsza - EUROPEAN NATIONALISM: Edvard Grieg (Norway) 
    15. Week 14 - Dec. 15
      1. Holly Greenly
      2. Emily Wright
      3. Rebecca Vey

    Thursday, September 29, 2016

    The Adventures of Prince Akhmed with live Theremin performance

    On Monday October 3, there will be a presentation of the classic stop motion animated feature film, "The Adventures of Prince Akhmed" by German animator Lotte Reiniger,  with music arranged and performed by Theremin virtuoso Pamela Sticky and pianist Marie-Theres Rauba

    The performance takes place at Gallery 345, Sorauren Ave., in Toronto's west end. The film begins at 7:30 and will be preceded at 5 pm by a demonstration of the Theremin electronic instrument by Ms. Stickney.


    More Information: http://www.gallery345.com/performances.php#oct3


    Friday, September 9, 2016

    PRESENTATION SCHEDULE FALL 2016


    1. Week 1 - September 8 - Lecture - Introduction & Musical Nationalism
      1. (no student presentations)
    2. Week 2 - Sept. 15 - Lecture  - Musical Storytelling 
      1. (no student presentations)
    3. Week 3 - Sept. 22 Lecture - World Traditional Music
      1.  Xiao Han - World Traditional Music  - Chinese "Ancient" music
      2.  Siraj Hamza - Music Technology: The Loudness War
      3. Paul Daniel Torres - World Traditional Music: Reggaeton
      4. Michael David Towers: TBA
    4. Week 4 - October 29
      1.  Tofe Olatunde - World Traditional Music: K-Pop comparison to traditional Korean music
      2.  Stephan Guschewski - Music in Video Games - Age of Empires
      3.  Stephanos Shino - Musical Storytelling - "Unsquare Dance" (Dave Brubeck)
    5. Week 5 - October 6
      1. Eleanor Chen - NATIONALISM: J.P.Sousa - (USA) 
      2. Kaden Panton - Korean Rap Music vs. American Rap
      3.  
    6. Week 6 - October 13
      1. Lucy Feng: WORLD MUSIC: Chinese Opera
      2. Andrew McClure - MUSICAL STORYTELLING: James Barnes’ “Lonely Beach Normandy 1944.”
    7. Week 7 - October 20
      1. Liam Moore: WORLD MUSIC: Tuvan Throat Singing 
      2.  Ashlee Bishop - MUSICAL STORYTELLING: music TBA
      3.  Jonathan Woodbury - Musical Emotion in Film 
      4. (---- READING WEEK -----)
    8. Week 8 - November 3
      1. Richard Joseph: WORLD MUSIC: Bollywood Cinema Music 1950-60s
      2. Michael Webster - NATIONALISM: Mily Balakirev (Russia)
      3. Jaimin Patel - WORLD TRADITIONAL MUSIC: Indian Classical Music 
    9. Week 9 - Nov. 10
      1. Karina Dywanski - Music and the Brain 
      2. Matthew Andrews: Musical Storytelling: John Carpenter cue
      3. Fahad Mirza: WORLD TRADITIONAL MUSIC: Persian Classical music
      4.  Akil McKenzie:  STORY-TELLING:  
    10. Week 10 - Nov. 17
      1.  Sarosh Ahmed - Traditional Music - Qawwali

      2.  
    11. Week 11 - Nov. 24
      1. JEREMY OCENAR - STORY TELLING: Final Fantasy 13 cue 
      2.  
      3.  
    12. Week 12 - December 1
      1. Remy Barranger - Traditional Music - Native American Music
      2. George Kavuma - Influence  of Internet on the  Evolution of HipHop and Dance Music 
      3.  Shawn Kadawathage - Origins, Characteristics & Evolution of Progressive Rock
    13. Week 13 - Dec. 8
      1. Shawn Kadawathage - Origins, Characteristics & Evolution of Prog.Rock (cont'd)
      2.  Alecson Yang: Musical Storytelling: Chalkboard (Jóhann Jóhannsson)
      3.  Hojung An: tab
      4.  Emma Frew - Vocaloid Singing Synthesizer
      5. Sylvia Hernandez & Giovanni Buda - MUSICAL STORYTELLING
    14. Week 14 - Dec. 15
      1.  Nicolas Digout - Musical Storytelling in a Game Environment
      2.  Michelle Guan - topic tba
      3.  David Lee - topic tba
      4.  Shuyuan Tan - topic tba
      5. Da Eun Song - topic tab
      6. Howard Maeve - topic tab
      7. Dalia Sayyar - (Iraqi Traditional Music)

    Thursday, September 10, 2015

    Fall 2015 - Student Presentation Schedule

    1. Week 1 - September 10
      1.  - Introduction & Lecture
    2. Week 2 - Sept. 17
      1. Belle ChunXiao Yu - NATIONALISM: (Germany/Austria - Beethoven) (?)
      2.  

    3. Week 3 - Sept. 24
      1.  Eve Krogman - WORLD MUSICAL CULTURE: Fantasy Film Music
      2.  Eila Espanoza - NATIONALISM: RUSSIA: Nikolai Rimsky-Korsakov

    4. Week 4 - October 1
      1. Anders Gatten - NATIONALISM: SOVIET RUSSIA -: Dmitri Shostakovitch
      2.  Janna Wong - WORLD MUSIC: Taiko Drumming (Japan)
      3. Cherry Zuojia Zong - NATIONALISM: CZECHOSLOVAKIA: Antonin Dvorak
    5. Week 5 - October 8
      1. Michael Kozlowski - NATIONALISM: POLAND: Fredric Chopin 
      2. Vincent Sanyoto -NATIONALISM: RUSSIA: M. Mussorgsky 
      3. Lindsay Pulsifer - Thematic Film Music TBA
    6. Week 6 - October 15
      1.  Kristin McCutcheon-Latter - Musical Story-Telling - Claire du Lune (Debussy) 
      2. Nathan Powell - Storytelling - No Time for Caution - Hans Zimmer
      3.  Ander Barillas - Storytelling - Nina Rota - Theme from Amarcord
    7. Week 7 - October 22
      1. Liam Jollymore - WORLD MUSICAL CULTURE: Science Fiction Film Music
      2. Joshua Sousa - WORLD MUSICAL CULTURE:  Horror Film Music
      3.  Ryan Cowan -  STORYTELLING - Truman Show Raising the Sail - Philip Glass. 
    8. (---- READING WEEK -----)
    9. Week 8 - November 5
      1.  Christian Tungol - MUSICAL STORYTELLING: The Entertainer (Scott Joplin)
      2.  Emma Collins - Musical Storytelling - Offenbach Infernal Galop
      3.  Daniel Ciufo - Adventure Game Music
    10. Week 9 - Nov. 12
      1.   Airin Budiman - MUSICAL STORYTELLING
      2.  Ruby Poon - MUSICAL STORYTELLING
      3.  Taylor Wice - MUSICAL STORYTELLING 
      4. Jakub Zieba - MUSICAL STORYTELLING 
    11. Week 10 - Nov. 19
      1. Mac Downey - WORLD MUSIC - Aboriginal  Canada (Ontario) - Spirituality
      2.  Brandon Veronyak - MUSICAL STORYTELLING 
      3.  Louise Dioneda - MUSICAL STORYTELLING
    12. Week 11 - Nov. 26
      1.  Steven Flanigan - MUSICAL STORYTELLING 
      2.  Deron Hamilton - Musical Copyright in Rap
      3.  Alice Wong - WORLD MUSIC: The Hang  (Switzerland)
      4. Gordon Rowe - MUSICAL STORYTELLING, Jun Seba
    13. Week 12 - December 3
      1. Jordan Davies - Heroic Film Cue
      2. Samo Kang - MUSICAL STORYTELLING  
      3. Samuel ElkanaNATIONALISM: Norway: Edvard Grieg
    14. Week 13 - Dec. 10
      1.   Mathew Adams - American EDM Trap (WORLD MUSIC) 
      2.  Tyler Bogaert - Music Industry and Independant Labels - Current Practices
      3.  Tabitha Yi - Music Storytelling (Toy Trumpet) 
      4.  Erin Brown - WORLD MUSIC: Ireland
    15. Week 14 - Dec. 17
      1.  Jennifer Kang - Nationalism 
      2.  Sharifa Patrick - Musical Storytelling - (Randy Newman)
      3. Sydney Yang - Musical Storytelling - Hans Zimmer tba